Pogoda jutro Pogoda Poznań
157
Poznański żużel nad przepaścią: miasto cofa dotację, prezes fakturuje stowarzyszenie
sk | aktualizacja: Czwartek, 9 2021 roku, godzina 16: 1

Poznańskie Skorpiony znalazły się w trudnej sytuacji, a atmosfera wokół klubu gęstnieje. Odkrywamy kulisty jego działalności.

Poznański żużel nad przepaścią: miasto cofa dotację, prezes fakturuje stowarzyszenie
Arkadiusz Ładziński | fot. Piotr Sagalara

Lata 2012-2016 to w przypadku poznańskiego żużla biała plama. Powodem braku drużyny w rozgrywkach ligowych była m.in. kwestia stadionu, który ostatecznie przeszedł we władanie miasta. Dzięki zaangażowaniu środków samorządowych, także Budżetu Obywatelskiego, przypominający ruinę obiekt udało się doprowadzić do stanu na tyle sensownego, że w 2016 roku gościł on ekstraligową drużynę Sparty Wrocław.

Od początku w reaktywację żużla zaangażowany był Arkadiusz Ładziński, który stanął na czele Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla. Jego wieloletnia działalność na tym stanowisku to momenty wzlotów i upadków. Wszystko składa się jednak na obecny obraz klubu z Golęcina, który stoi nad przepaścią. Arkadiusz Ładziński ma swoje zasługi dla poznańskiego żużla, ale w stowarzyszeniu od dawna nie dzieje się najlepiej, a ostatnie doniesienia to po prostu przełamanie zmowy milczenia.

Faktury od prezesa

Od powstania stowarzyszenia panował w nim kult wolontariatu, wszyscy pracowali społecznie. Także zarząd (obecnie oprócz Ładzińskiego jest w nim jeszcze jedna osoba) od początku istnienia nie pobierał wynagrodzenia za swoją pracę. - Zwracaliśmy uwagę, że jakaś forma wynagrodzenia zarządu powinna być ustalona, bo na wszystkie zarzuty komisji rewizyjnej, że w papierach stowarzyszenia panuje bałagan, zarząd odpowiadał, że nie ma czasu, bo poza pracą społeczną musi też pracować zawodowo - powiedział nam Andrzej Trzmiel, jeden z założycieli stowarzyszenia i członek komisji rewizyjnej stowarzyszenia do 2017 roku. Zarząd odmawiał ustalenia dla siebie pensji i podkreślał, że pracuje dla klubu społecznie.

Po pierwszym ligowym sezonie Skorpionów w 2017 roku, prezes Ładziński zmienił zdanie. Założył działalność gospodarczą i zaczął wystawiać regularne faktury na stowarzyszenie, któremu prezesował. Jakie jego prywatna firma świadczy usługi klubowi? Kto ustala wysokość kwoty? Tego nie wiadomo, bo prezes Ładziński nie znalazł czasu, żeby odpowiedzieć na nasze pytania dotyczące tej i wielu innych spraw. Jednak w jednej z wcześniejszych rozmów potwierdził, że wystawia faktury, bo jak uzasadnił 'ma takie prawo'.

Stare długi

Początku obecnych kłopotów wiele osób upatruje w sezonie 2019, kiedy to ówczesny zespół Power Duck Iveston PSŻ poległ w finale II ligi z Abramczyk Polonią Bydgoszcz, choć na Golęcinie gospodarze zwyciężyli 59:31. Później przyszła jeszcze barażowa porażka z Orłem Łódź. Kibice mieli na ten temat kilka teorii spiskowych, łącznie z tą, że żużlowcy odpuścili mecz, bo nie otrzymali należnego wynagrodzenia za poprzednie spotkania. Z kolei prezes zapewniał, że wszystko zostało uregulowane. Z naszych informacji wynika, że wciąż są zawodnicy, którzy czekają na pieniądze zarobione w 2019 roku.

Cofnięta dotacja z miasta

Poznański magistrat przekazał na sezon 2019 aż 500 tys. złotych dotacji, a celem był awans do I ligi. Planu sportowego nie udało się zrealizować, ale oczywiście nie to było przyczyną kontroli w 2020 roku. - Do Wydziału Sportu trafiła korespondencja informująca o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu klubu. Została ona przekazana do stowarzyszenia z prośbą o odniesienie się do przedstawionej treści. Prezes Arkadiusz Ładziński ustosunkował się na piśmie do poruszanej tematyki. Wydział Sportu przeprowadził kontrolę wydatkowania udzielonej dotacji, podczas której prezes udzielał informacji na pytania kontrolerów. W wyniku przeprowadzonych działań podjęta została decyzja o zwrocie części dotacji - przekazał nam Dariusz Łapawa, kierownik oddziału organizacji i promocji imprez sportowych z Wydziału Sportu UMP.

Efekt? Po kontroli z 2020 roku, klub musiał zwrócić miastu 114 154 złote plus odsetki. Kontrolowane przez miasto rachunki PSŻ nie były udokumentowane potwierdzeniem płatności lub opłacone zostały w niezgodnych z umową terminach. Niezależnie od tego środki zostały już wydane, więc pieniędzy na zwrot trzeba było ich szukać w bieżącym budżecie.

O jakie dokładnie rachunki chodzi i gdzie trafiły miejskie pieniądze? Na to pytanie Arkadiusz Ładziński również dotąd nie odpowiedział, nie chciał tego zrobić także kilka miesięcy temu przy okazji rozmowy telefonicznej.

Licencja pomimo długów

Jaka jest skala długów stowarzyszenia? Tego dokładnie nie wiadomo, choć prezes Ładziński deklarował niedawno w rozmowie z po-bandzie.com.pl, że zawodnicy otrzymają swoje pieniądze. Czy stowarzyszenie w pełni rozliczyło się z pozostałymi partnerami, którzy świadczyli usługi oraz trenerem Tomaszem Bajerskim? Według naszych ustaleń nie i mowa tutaj o co najmniej kilku podmiotach, ale tutaj znów próżno szukać odpowiedzi na zadane prezesowi pytania.

Pomimo różnych plotek (a nawet otwartych wypowiedzi w mediach) o zaległościach, klub otrzymywał licencję na starty w lidze. Jak to możliwe, skoro nie rozliczył się z zawodnikami? Tajemnicą poliszynela jest działający od lat w całym polskim żużlu mechanizm, pozwalający omijać finansowe limity: zawodnik podpisuje z klubem kontrakt, zakładający najwyższe dopuszczone przez PZM wynagrodzenie (w II lidze to 20 tysięcy za podpis pod umową i 800 zł za punkt), jednocześnie parafując umowę "sponsorską". Najlepsi zawodnicy za samo wynagrodzenie określone przez PZM by nie jeździli - prawdziwe stawki w II lidze często są wyższe, dlatego drugą część zarabiają na mocy kontraktu sponsorskiego zawieranego przy pomocy klubu. PZM sprawdza jednak tylko rozliczenia podstawowego wynagrodzenia z zawodnikami, a to kontrakty sponsorskie (jeśli pojawiają się problemy) najczęściej są nieuregulowane.

Czy tak było w PSŻ? Tego nie wiemy. Jeden z zawodników przyznał nam jednak, że oprócz "normalnego" kontraktu podpisał także "aneks", choć trudno tak nazwać ten dokument. - To była kartka papieru ze stawkami wyższymi niż w umowie. Zawierała tylko moje nazwisko, stawki, podpisy moje i prezesa - wyjaśnił nam. Części tej kwoty nie otrzymał i niestety prawdopodobnie już nigdy nie otrzyma.

Chcą dymisji prezesa Ładzińskiego

Kwestie finansowe to jedno, ale osoby w przeszłości związane z PSŻ zaczynają opowiadać także o atmosferze panującej w stowarzyszeniu. W lipcu tego roku - po porażce na Łotwie - zaufany toromistrz klubu, Jan Rychlewski, napisał krytyczny dla władz klubu komentarz na Facebooku. Zniknął on tego samego dnia, a kilka godzin później do członków stowarzyszenia trafił SMS, w którym prezes stwierdził, że takie komentarze "nie pomagają klubowi, a nawet szkodzą, ponieważ medium klubowe czytają sponsorzy, ludzie z miasta" Zadeklarował równocześnie możliwość rozmowy o przyszłości PSŻ Poznań na klubowym zebraniu. Rychlewski niedawno na łamach mediów zapowiedział, że odchodzi z klubu, jeśli nadal będzie nim zarządzał Ładziński.

Praktycznie wszyscy byli i obecni współpracownicy klubu działali na zasadzie wolontariatu (choć sam Rychlewski zadeklarował, że 'jakieś pieniądze' obecnie dostaje). Ze znanych nam relacji wynika, że często problemem było zwykłe słowo "dziękuję" ze strony zarządu w kierunku osób zaangażowanych np. w organizację imprez. - Prezesowi w zasadzie nie przechodziły przez gardło słowa "dziękuję, dobrze to zrobiłeś" itp. Nikt z wolontariuszy pracujących przy zawodach nie mógł zaprosić za darmo swojej najbliższej rodziny na mecz. Ludzi bolało, że na każdych zawodach w trybunie VIP zasiadała rodzina pana prezesa. To ich wkurzało - powiedział nam Andrzej Trzmiel.

Według niego prezes Ładziński wiele rzeczy chciał robić samodzielnie, dotyczyło to także rozmów ze sponsorami. - Dobrze znałem menadżera jednej z poznańskich restauracji, który wyraził chęć współpracy. Poprosiłem prezesa o jakąś ofertę reklamową aby zacząć rozmowę, ale on nie chciał nic mi przekazać i uparł się, że sam to załatwi. Finał był taki, że żadnego sponsora nie było - relacjonował Andrzej Trzmiel.

Jaka przyszłość czeka klub i samego prezesa? Na razie nie wiadomo. W mediach pojawiły się informacje, że są biznesmeni, którzy już wcześniej wspierali klub i chętnie znów by to zrobili, ale nie są zainteresowani współpracą z obecnymi władzami.

W tym momencie ważny jest czas. Obecny zarząd powinien jak najszybciej zadeklarować czy zamierza dalej ciągnąć wózek o nazwie PSŻ Poznań czy zrezygnuje z tego zadania. W tym drugim przypadku kluczową kwestią będzie znalezienie osób, które poukładają klub na nowo przed rozpoczęciem sezonu.


AKTUALIZACJA 16.9.2021 godzina 21.15

Po naszej publikacji zarząd PSŻ Poznań wydał oświadczenie, w którym stwierdzono, że prezes Ładziński we wrześniu 2017 roku "zdecydował się poświęcić w 100 proc. poznańskiemu żużlowi", po czym podpisał umowę managerską z wynagrodzeniem 3500 zł brutto, zmienioną potem na 4500 zł brutto. Zarząd ma obecnie "działać z partnerami biznesowymi nad wypracowaniem wieloletniego planu rozwoju żużla w Poznaniu". Po wydaniu oświadczenia, zadzwonił do nas prezes Ładziński i odmówił odpowiedzi na zadane pytania.


AKTUALIZACJA 17.9.2021 godzina 15.00

Po publikacji naszego tekstu, w dniu 17 września 2021 do siedziby redakcji epoznan.pl wpłynął wniosek o sprostowanie. Zgodnie z prawem prasowym, jeśli wniosek jest złożony poprawnie formalnie, redakcja jest zobowiązana sprostowanie opublikować, co niniejszym czynimy, nie oceniając jego zasadności:

"W odpowiedzi na cykl artykułów, które od kilku dni pojawiają się w mediach, Poznańskie Stowarzyszenie Żużla informuje, iż:

1) Zarząd PSŻ Poznań wraz z wieloma Partnerami Biznesowymi działa od wielu tygodni, by wypracować wieloletni plan rozwoju żużla w stolicy Wielkopolski. Wyniki tych działań podane będą do publicznej wiadomości niebawem;

2) W nawiązaniu do artykułu opublikowanego w dniu 16 września 2021 r. na portalu e-poznan.pl pod tytułem "Poznański żużel nad przepaścią" Zarząd PSŻ Poznań informuje, iż wymieniony z imienia i nazwiska w tymże artykule Pan Andrzej Trzmiel -Uchwałą Walnego Zebrania Członków Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla z dnia 31 marca 2017 nr 1/2017 za działanie na szkodę Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla, został wykluczony ze struktur Stowarzyszenia. Za wykluczeniem Pana Andrzeja Trzmiela głosowało 24 członków Klubu, natomiast 4 członków Klubu wstrzymało się od głosu. Przez ostatnie 4 lata Pan Andrzej Trzmiel za pośrednictwem między innymi licznych bezpodstawnych donosów do różnych instytucji i ataków personalnych w kierunku Prezesa Arkadiusza Ładzińskiego, działa na szkodę Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla;

3) Prezes Arkadiusz Ładziński od początku roku 2012 r do końca września 2017 r. działał na rzecz poznańskiego żużla całkowicie społecznie, łącząc obowiązki Prezesa Stowarzyszenia z pracą zawodową poza żużlem. Biorąc pod uwagę stale rosnący zakres obowiązków związanych z prowadzeniem klubu (jednoosobowe prowadzenie funkcjii, prezesa, menagera. dyrektora d.s. sportowych, pracownika sekretariatu, zaopatrzeniowca, jak również pracownika działu marketingu i promocji itp.), Prezes Arkadiusz Ładziński zdecydował się, by poświęcić się w stu procentach poznańskiemu żużlowi. Decyzją i za pełną akceptacją członków Stowarzyszenia, reprezentowanych przez Komisję Rewizyjną, została podpisana w dniu 29 września 2017 r. umowa menagerska z prezesem Arkadiuszem Ładzińskim z wynagrodzeniem miesięcznym brutto 3500 zł. Od 1 października 2019 roku powyższa kwota została zwiększona do 4500 zł brutto. Należy nadmienić, że pochodne od wynagrodzenia ZUS i US opłacone były przez prezesa Arkadiusza Ładzińskiego samodzielnie.

Zarząd PSŻ Poznań stoi na stanowisku iż prowadzenie dalszej dyskusji, opartej na niedomówieniach i niepotwierdzonych informacjach, nie służy rozwojowi poznańskiego speedwaya.

Poznańskie Stowarzyszenie Żużla
ul. Warmińska 1
60-622 Poznań
NIP: 781-188-72-59"

AKTUALIZACJA czw, 16 września 2021, godz.21:15

.

 
WASZE KOMENTARZE[1] [2] [3]
~Autor: No i proszę wyszło Szydło z worka co to za gnoj, wywalili go i się teraz mści
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:09, IP:2XXX
ok
2
not ok
7
odpowiedz|usuń
~Aut**: Komentarz usunięty za złamanie regulaminu. IP autora zabezpieczono na potrzeby potencjalnego postępowania policji lub prokuratury.
~Autor: Haha wiedziałem - to śmierdziało z daleka- zagrywka z zemsty.... ale że e poznan to aż tak nisko upadł że z jeżyckimi damskimi bokserami rozmawia...
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:10, IP:2XXX
ok
3
not ok
6
odpowiedz|usuń
~Autor: Czyli Andrzej Trzmiel to ten wywalony na zbity pysk
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:11, IP:2XXX
ok
4
not ok
7
odpowiedz|usuń
~Autor: zagrywka z zemsty to fakt, że PSŻ nie spłaca zobowiązań?
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:15, IP:85.221.133.XXX
ok
4
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: HAHAHAHAHAHAHAHA hahahahaha niech ktoś zatrzyma te lawine śmiechu, gościu chciał się zemścic, bo go z klubu wypieprzyli, ciekawe co przeskrobał
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:23, IP:2XXX
ok
4
not ok
10
odpowiedz|usuń
~Autor: Mało wiarygodny artykuł w świetle tego że opiera się na słowach człowieka, których działał na szkodę klubu i został usunięty i to miażdżąca przewagą głosów
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:29, IP:2XXX
ok
4
not ok
14
odpowiedz|usuń
~Kibic: Jaki mało wiarygodny artykół ? To urzędnicy z UM też mówią nieprawdę, że dotację klub musiał oddać, zawodnicy mówią nieprawdę, że nie dostali pieniędzy ? Prawda to wyjdzie w nowym sezonie jak Ładziński nie odejdzie - nikt tu nie przyjdzie jeździć, bo nikt nie lubi być oszukiwany tak jak : Nowak, Borodulin, Kajzer, Krcmar, Bellego, Bajerski i wielu innych. Skończ się ośmieszać kobieto tymi komentarzami - koniec życia za publiczne pieniądze
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:40, IP:213.5.210.XXX
ok
20
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Kibic: Taczki już gotowe jutro po walnym prezes na nich jedzie
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:41, IP:213.5.210.XXX
ok
19
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Kibic: Na zbity pysk to był wyrzucony Ładziński przez Śp. Tomasza Wójtowicza, który teraz przewraca się w grobie patrząc na to co teraz Ładziński z tym klubem robi
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:44, IP:213.5.210.XXX
ok
20
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Wolontariusz: Zagrywka z zemsty ? Miasto kazało zwrócić część dotacji z zemsty ? Gdzie szkolenie młodzieży, gdzie chociaż jeden wychowanek,tego klubu ? Dość już marnotrawienia publicznych pieniędzy przez gościa, który bawi się w prywatny folwark.
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:48, IP:213.5.210.XXX
ok
19
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Wolontariusz: Pamiętaj kobieto, że w sieci nic nie ginie - dzień kiedy zapłacisz za swoje oczernianie nadchodzi dużymi krokami. . .
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:50, IP:213.5.210.XXX
ok
15
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: andrzej trzmiel wywalony i idzie płakać do e poznania ale jaja
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:52, IP:2XXX
ok
4
not ok
6
odpowiedz|usuń
~Autor: No raczej nie, bo ruda elka to ten sam sort hahahaha
dodano: Piątek, 2021.09.17 16:57, IP:2XXX
ok
2
not ok
2
odpowiedz|usuń
~Autor: E Poznań daje się wciągać w jakieś personalne gierki
dodano: Piątek, 2021.09.17 17:33, IP:2XXX
ok
4
not ok
13
odpowiedz|usuń
~Kibic: Epoznań pisze prawdę o tym klubie kierowanym przez tego zakłamanego prezesa. Oświadczenia sensownego też nie szło napisać - gdzie odniesienie się do zarzutów od toromistrza, gdzie jest wyjaśnienie dlaczego część dotacji miejskiej trzeba było oddać, dlaczego tyłu zawodników nie otrzymało należnych im pieniędzy ? Oświadczenie godne prezesa matacza.
dodano: Piątek, 2021.09.17 18:29, IP:31.0.93.XXX
ok
15
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Wirażowy: To, że my z żoną odeszliśmy od tego klubu jak najdalej to też wina Pana Andrzeja?
dodano: Piątek, 2021.09.17 18:31, IP:31.0.93.XXX
ok
14
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: a ja jestem Barbara co starym się jara!
dodano: Piątek, 2021.09.17 18:39, IP:109.173.170.XXX
ok
17
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: ...Andrzej Trzmiel -Uchwałą Walnego Zebrania Członków Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla z dnia 31 marca 2017 nr 1/2017 za działanie na szkodę Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla, został wykluczony ze struktur Stowarzyszenia. Za wykluczeniem Pana Andrzeja Trzmiela głosowało 24 członków Klubu, natomiast 4 członków Klubu wstrzymało się od głosu. Przez ostatnie 4 lata Pan Andrzej Trzmiel za pośrednictwem między innymi licznych bezpodstawnych donosów do różnych instytucji.....
dodano: Piątek, 2021.09.17 18:45, IP:83.8.79.XXX
ok
6
not ok
14
odpowiedz|usuń
~Autor: Hahahahah
dodano: Piątek, 2021.09.17 19:49, IP:158.174.98.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Katakata: Hahahahahh
dodano: Piątek, 2021.09.17 19:51, IP:158.174.98.XXX
ok
2
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Oficer ale nie prasowy: Komentarze Barbary to lamęt nad ryjem odcinanym od koryta W pełni poświęcił się żużlowi - nawet wpadł na pomysł sprzedaży żetonów przez wolontariuszy bez kasy fiskalnej - ot taka mała ciekawostka dla US
dodano: Piątek, 2021.09.17 19:57, IP:213.5.210.XXX
ok
17
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Q: To za co śp prezes Wójtowicz usunął z byłego klubu Ładzińskiego oraz byłego vice-prezesa Filipiaka... Klub od dawna nie ma strony klubowej-wszystko na SM podaje.Sklep działa, ale nikt nie odbiera telefonów, na @ nie odpisuje ale zapłacić za gadżety można...tylko towaru się nie dostanie.
dodano: Piątek, 2021.09.17 20:32, IP:2XXX
ok
19
not ok
0
odpowiedz|usuń
~M: Po prostu-kto szkodził prezesowi był usuwany i mieszany z błotem
dodano: Piątek, 2021.09.17 20:38, IP:2XXX
ok
19
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: ...Andrzej Trzmiel -Uchwałą Walnego Zebrania Członków Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla z dnia 31 marca 2017 nr 1/2017 za działanie na szkodę Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla, został wykluczony ze struktur Stowarzyszenia...
dodano: Piątek, 2021.09.17 21:06, IP:83.8.79.XXX
ok
12
not ok
14
odpowiedz|usuń
~Aut**: Komentarz usunięty za złamanie regulaminu. IP autora zabezpieczono na potrzeby potencjalnego postępowania policji lub prokuratury.
~Autor: No jak? Jak byk jest bapisane, że to andrzej trzmiel został wyrzucony za swoje działania, swoją drogą musiał mocno przeskrobać i teraz jeszcze szczeka swoje żale - żałosny człowiek
dodano: Sobota, 2021.09.18 08:54, IP:83.8.79.XXX
ok
2
not ok
2
odpowiedz|usuń
~Aut**: Komentarz usunięty za złamanie regulaminu. IP autora zabezpieczono na potrzeby potencjalnego postępowania policji lub prokuratury.
~porada: przydałby się spec. ds windykacji barbara bierz się do roboty!!!!!
dodano: Sobota, 2021.09.18 12:23, IP:188.146.163.XXX
ok
14
not ok
1
odpowiedz|usuń
~Autor: ...Andrzej Trzmiel -Uchwałą Walnego Zebrania Członków Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla z dnia 31 marca 2017 nr 1/2017 za działanie na szkodę Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla, został wykluczony ze struktur Stowarzyszenia...
dodano: Sobota, 2021.09.18 12:44, IP:83.8.79.XXX
ok
2
not ok
1
odpowiedz|usuń
~Autor: Pracownik hotelu. Na Golęcinie w czasie zawodów lokował swoje dzieci w loży VIP. Czyżby należał do rodziny prezesa? Bo z tego co wiem nie należy. Informacja pewna 100%.
dodano: Sobota, 2021.09.18 12:48, IP:5.173.248.XXX
ok
7
not ok
8
odpowiedz|usuń
~Autor: Te łapki w dół to od tej pani co jest pracownikiem hotelu i umieszczała dzieci w loży VIP-owskiej. Pozdrawiam recepcje
dodano: Sobota, 2021.09.18 14:08, IP:5.173.248.XXX
ok
1
not ok
3
odpowiedz|usuń
~Kr: Komentarz usunięty za złamanie regulaminu. IP autora zabezpieczono na potrzeby potencjalnego postępowania policji lub prokuratury.
~Autor: ...Andrzej Trzmiel -Uchwałą Walnego Zebrania Członków Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla z dnia 31 marca 2017 nr 1/2017 za działanie na szkodę Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla, został wykluczony ze struktur Stowarzyszenia...
dodano: Sobota, 2021.09.18 21:30, IP:83.8.79.XXX
ok
4
not ok
1
odpowiedz|usuń
WASZE KOMENTARZE[1] [2] [3]
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.


październik
pnwtśrczptsond
123
45678910
11121314151617
18
192021222324
25262728293031
dzisiaj w Poznaniu